Névjegykártya - tudnivalók
Tudta, hogy a névjegykártya történelme több évezreddel ezelőtti Kínáig visszavezethető? Gondolta volna, hogy már akkor is a név, a titulus, a rang és a cím feltüntetése volt az alapvető funkciója?
Szinte hihetetlen, a ma is használatos formában 1796-ban jelent meg a névjegykártya.
A 17. században még látogatókártyának emlegetett névjegykártya ma már az üzleti élet egyik legfontosabb eleme. Méretei meghatározottak, használatukra protokolláris szabályok vonatkoznak. Üzleti arculat kialakítása során a logó -és honlaparculat mellett a névjegykártya kinézetének is vezető szerepe van. Üzleti partnereink a névjegykártya átadását követően szerezik rólunk első benyomásukat.
Évezredekkel ezelőtti Kínában a névjegykártya még a fizikai méretével is igazodott tulajdonosának társadalmi rangjához, hatalmasságához. Az is előfordult, hogy többen vitték az ajtónyi méretű névjegykártyát tulajdonosa előtt, annak látogatásai alkalmával.
Ma már szabványméret alapján készítjük el a grafikai terveket. A névjegykártya mérete mai szokás szerint 9O mm x 5O mm.
Napkirály (XIV. Lajos, 1643-1715) udvarában elég volt a bejelentkezéshez, ha valaki egy kártyára ráírta a nevét.
Ma arra is "előírás" van, hogy mi-hol helyezkedjen el a névjegykártyán. A hivatalos névjegyen az emblémát(logót), a cég jelképét is el kell helyezni. A logó közelében helyezzük el a munkahely, a vállalat nevét. Általában középre kerül a név, alá a beosztás, esetleg a tudományos fokozat, rang. A névjegy jobb alsó részén tüntetik fel a telefonszámot, faxot, e-mail-t.
Egy arculati tervezés során a folyamatosan változó "divat"-nak köszönhetően már fentiektől egyre inkább eltérni szokás.
A névjegykártya legfontosabb követelménye: az anyaga legyen jó minőségű, fényes vagy matt kartonpapír. Fontos, hogy elegáns, letisztult legyen és olvasható betűméretet használjuk!
Néhány fontos tudnivaló a névjegykártya használatáról:
1. Mindig legyen nálunk névjegykártya!
2. Már a tárgyalás kezdetén adjuk át partnerünknek a névjegyünket. A tárgyalás kezdetén átadott névjegykártya partnerünk számára segítséget nyújt nevünk memorizálásában és segít a megszólításban.
3. Mindig az alacsonyabb beosztású nyújtja át névjegyét, majd üzleti partnere viszonozza. Nők elsőként nyújtják át névjegykártyájukat.
4. Soha ne tegyük azonnal zsebre a névjegykártyát. Nem illik!
5. Lehetőleg ne a zsebünkből szedjük elő gyűrött névjegykártyánkat, hanem tároljuk névjegykártya tartóban.
6. Ne használjuk jegyzetpapírnak a kapott névjegykártyát!
7. Idegen nyelvű névjegykártyát akkor adjunk át, ha az adott nyelven kommunikálunk is!
Végezetül még néhány történelmi névjegykártya, érdekességképpen:
2015-05-20 09:00:00